Kinofilmová technika mých začátků
Beirette ExaktaExakta
Můj první fotoaparát, se kterým jsem často pracoval a rád, byl filmový kompakt Beirette z NDR. Byl mým věrným společníkem, pro zachytávání míst, které dnes již neexistují, resp. dnes již vypadají úplně jinak. Velmi brzo jsem si oblíbil a následně stále častěji fotil s otcovou zrcadlovkou Exaktou. Je to poctivý kus stroje, se kterým se exponovalo desetitisíce snímků a pracuje dodnes. Objektivy jsou Carl Zeiss 50/2.8 a 100/2.8 Občas si i dnes tento poctivý kus techniky půjčím.

Digitální technika - návrat k fotografování
Sony S80
Můj první digitální fotoaparát Sony S85. Jeho výběru předcházelo dlouhé rozhodování. V době nákupu (září 2002) se mi líbíl jeho starší bratr Sony F717, ale finanční možnosti rozhodly za mě. Tehdy jsem kladl velký důraz na světelnost a kvalitu objektivu (sony má objektiv Carl Zeiss světelnost 2.0) a bylo to velmi prozíravé. I dnes, se s tímto "staříkem" chytám tam, kde většina i současných aparátů již nemá šanci fotit z ruky. Byl a vlastně stále ještě je to dobrý stroj, se kterým jsem znovu objevoval kouzlo fotografie. Stále mi dobře slouží, resp. slouží manželce.

Digitální technika - současný stav
Nikon D70 Nikon D70 - Tato zrcadlovka mě uchvátila již od jejího uvedení na trh. Ještě jsem však skoro rok čekal, než zlevní, až jsem ji v listopadu 2004 zakoupil v kitu s objektivem Nikkor 18-70/3.5-5.6 DE DX AF-S. Tehdy jsem ji koupil ještě s objektivem Nikkor 50/1.8 D AF, k tomu Sigmu 70-300/4.0-5.6 APO SuperMacro II. Dále jsem přikoupil 1GB CF UltraSpeed II od SunDisku. Tímto nákupem, jsem se na dlouhou dobu dost finančně vyčerpal. Nicméně techniku jsem měl a to vynikající. Dále se mi naskytla výhodná koupě nové brašny Tamrac Velocity 7 (za 300kč !!!). Koupil jsem si také IR dálkové ovládání ML-L3. Stativ na obrázku, jsem již měl koupený k původnímu Sony S85, je to robustní Velbon 2000V a zůstal mi na Nikona.
Nikkor 18-70      
  Ostatni  
     
Databanka Zhruba po půl roce, jsem se se svou milovanou ženou dohodl že koupíme ještě databanku, neboť už nastali situace kdy by se hodila, nehledě na plánované dovolené, kde bych neměl jinou možnost zálohování fotek.
Vyhlídl jsem si CompactDrive PD7X. Je to vynikající Databanka na 4 AA baterie. Rychlost kopírování 1GB je cca 2.5 minuty a na plně nabité baterie NiMh 2500mAh mi vydrží na 35 kopii 1GB. Koupě této databanky bylo trochu dobrodružné, nenabízel ji žádný Evropský stát a tak jsem ji koupil v USA a nechal poslat poštou.
Tamron 28-70 Tamron 28-75/2.8 XR XR Di LD Aspherical (IF) MACRO - tento vynikající, světelný objektiv, jsem získal jako použité zboží, nicméně, byl takřka netknutý. Má nádhernou kresbu i ostrost, a to i na plně otevřenou clonu, jak na ohnisku 28mm, tak na 75mm.
Opět jsem si uvědomil, jak je důležité mít světelný objektiv. Přes zimu ho takřka nesundávám.
Blesk SB-800 iTTL Blesk Nikon SB-800 - vynikající blesk, jedna z mála věcí mé výbavy kde si troufnu říci že je to špička, bez kompromisů. Nákup jsem realizoval spíše nečekaně, ale nedalo se odolat tak lákavé ceně v bazaru. Blesk byl ve vynikajícím stavu, sotva párkrát použitý. Neváhal jsem a tak nahradil tento blesk můj starý plně manuální Cullmann.
Práce s tímto bleskem je opravdový luxus. Tam kde je málo světla, podává vynikající výsledky. I když často s bleskem nepracuji, tak tento systémový blesk mi velmi pomáhá, neboť nemusím myslet na jeho nastavení.
Sigma 105 Macro Sigma 105mm f2.8 EX MACRO - jeden z prvních nákupů na Ebay. Uvažoval jsem i o jiných alternativách makro objektivu. Nakonec jsem pořídil Sigmu 105mm. V různých recenzích a testech sice píší, že by měla být až na 3 místě pomyslného žebříčku kvalitních makroobjektivů, za prvním nikkorem 105 (nyní s VR) a Tamronem 90mm. I přesto jsem s tímto sklem zatím spokojen. Oproti pseudomakru Sigmy 70-300 dělá tohle sklo nádherně prokreslené a ostré obrázky a to v měřítku 1:1. Těším se na jeho používání.
   
Nikkor AFS 80-200 Nikkor AF-S 80-200mm f2.8 D IF-ED - tohle byla fascinující koupě na Ebay, kde jsem ho vydražil za cca 360 USD. Tento objektiv má rychlé sonické ostření a vypadá jak nový. Zkoušel jsem porovnávat kresbu a především ostrost s novým Nikkorem 70-200/2.8 VR s vypnutým stabilizátorem. Výsledky clony 2.8 ohniska 200mm byli překvapůjící. Tento objektiv byl dle mého subjektivního názoru o chlup lepší než nové VRko.
   
Kenko 1.4x Telekonvertor Kenko 1.4x PRO 300 DG - vzhledem k tomu, že jsem dříve používal ohnisko až 300mm (a že se někdy hodilo - no hodilo by se i větší), tak jsem se rozhodl pro tento telekonvertor. Jeho použití není zrovna operativní, nicméně jeho nasazením se opět mohu dostat na cca 300mm a to se skvělou světelností f4.0. Ostrost a kvalita snímků je stále vynikající. Navíc tento telekonvertor je univerzální a lze ho použít i pro jiné objektivy, i pro ty, co mají ostření z těla. Pravda je, že až praxe ukáže jeho využitelnost, ale je dobré ho mít při ruce.
 
DK-21M Zvětšovací okulárová lupa DK-21M - s tímto malým, přesto šikovným doplňkem, je radost pracovat. I když není efekt příliš výrazný, přesto je vidět rozdíl. Svět v hledáčku je větší než byl.
Uhl. Hledáček Úhlový hledáček 1.25x - 2.25x - pořídil jsem si ho hlavně pro focení makra. Významné plus je, že si již nemusím kvůli některým záběrům lehat na zem (někdy je to fakt obtížné) a druhý plus je zvětšení zvláště 2.25 je pro makro a manualní ostření výborná pomůcka.
Tokina 12-24/f4 Širokáč Tokina 12-24/f4 AT-X Pro DX - Vcelku výhodná nabídka se ukázala po cca 2 mesíčním čekání a hledání na ebay. Líbí se mi na něm systém ostření pomocí kroužku, který vysunete a už ostříte ručně a to dokonce bez ohledu na tom jestli máte na těle přepnuté ostření na MF, nebo AF - je to fakt příjemná vychytávka. Na focení v místnosti a v halách splnil má očekávání, je i na f4 krásně ostrý od kraje ke kraji, navíc se širokým ohniskem se udrží i časy jako 1/8 apod.

Digitální technika - co jsem měl
Blesk Cullmann Blesk Cullmann 42AF patice Nikon - Tento blesk jsem koupil v době kdy jsem měl Sony S85. Nákup v bazaru u FotoŠkoda za 1500,- kč I když jsem u tohoto blesku musel vše nastavovat, rád na něj vzpomínám, neb mi udělal mnohokrát dobrou službu. Navíc za tu cenu sehnat blesk s otočnou hlavou jak horizont. tak vertikálně znamená mít kliku. Navíc LCD po správném manuálním nastavení ukazuje dosah tohoto blesku.
Pořízením systémového blesku SB-800 jsem jej přenechal dobrému příteli.
   
Nikkor 50mm Nikkor AF 50mm f1.8 D - dobrý objektiv, s dobrou kresbou, za více než přijatelnou cenu. Původně jsem uvažoval o častějším využítí, ale koupí Tamrona 28-75 mm f2.8 jsem v podstatě ztratil využití. V každém případě výborná cena a kresba již od f2.2 je to, kvůli čemu ho mohu doporučit každému. Nakonec jsem ho prodal a finance využil k nákupu Nikkora 80-200 f2.8
   
Sigma 70-300 Sigma AF 70-300mm f4.0-5.6 APO SuperMacro II - tento objektiv, jsem opravdu často používal. Měl jsem ho rád a na ohnisko kolem 200mm, s clonou 8 dával dobré výsledky jak v režimu makro, tak jako teleobjektiv. Makro, detail i vzdálenější věci rád fotím a tak jsem ho měl opravdu velmi často nasazený. Nahradil jsem ho v podstatě dvěma objektivy: na makro Sigmou 105/2.8 a jako tele Nikkorem 80-200/2.8. Pravdou je že tímto řešením se ztratilo operativní focení z makra na tele, ale získávám zase kvalitnější výstupy. Pokud ale někdo nemá na nákup světelného nikkora nebo sigmy tak mohu tenhle zoom jen doporucit. Tam kde je světlo a i s externím bleskem vám bude dělat hezké snímky.

Digitální technika - co plánuji, co bych si přál
Nikkor 35mm Nikkor 35/2.0 AF - Tohle sklo mě láká především svým ohniskem (na D70 budu mít po přepočtu 50mm), také světelností a především úžasnou kresbou a ostrostí. Zvažuji ještě využití, přeci jen mi tento rozsah pokryvá dobře Tamron 28-75/2.8 s vcelku obstojnou kresbou. Jestli budu mít příležitost rád porovnám výsledky, jestli nárůst kvality snímku bude tak radikální.